środa, 28 września 2016

Czy lekcje wychowania fizycznego są nudne? Rugby w Jadwidze.

Wrześniowa niespodzianka dla uczniów Jadwigi – RUGBY na WF-ie
27-go września na specjalne zaproszenie nauczycieli wychowania fizycznego naszą salę gimnastyczną odwiedził wyjątkowy gość – trener zespołu BUDOWLANI Lublin – pan Sebastian Berestek. Poprowadził on zajęcia zapoznawcze z rugby – grą zespołową, z którą tylko nieliczni mieli wcześniej do czynienia. Na lekcjach uczniowie mieli okazję zapoznać się z przepisami, przyrządami i boiskiem do rugby. Na pamiątkę wizyty otrzymaliśmy piłki oraz tagi- specjalne pasy pozwalające na grę bez kontaktu, abyśmy nadal mogli kontynuować zajęcia i promować ten niezwykły sport.WIĘCEJ ZDJĘĆ KLIKAJĄC W LINK LEKCJA WYCHOWANIA FIZYCZNEGO - RUGBY

Kilka słów o historii rugby….
Dawno, temu - 7 kwietnia 1823 roku uczniowie z gimnazjum męskiego w Rugby (miasteczko w pobliżu Birmingham w środkowej Anglii) grali w piłkę nożną, oczywiście według wówczas obowiązujących przepisów. Mimo ogromnej ambicji grających, utrzymywał się wynik remisowy, żadna ze stron nie mogła uzyskać przewagi. Nagle jeden z uczestników meczu - William Webb Ellis złapał piłkę pod pachę i mijając zaskoczonych graczy, przebiegł z nią całe boisko i położył w bramce rywali. Ta akcja nie została uznana, a incydent stał się głośny w Anglii, jako złamanie etyki sportowej walki. Jego sprawca miał wiele nieprzyjemności. Fakt ten uważa się za początek gry zespołowej nazwanej od miasteczka Rugby - rugby, która z biegiem lat stała się bardzo popularna na całym świecie, a czyn niesfornego młodzieńca upamiętniony został tablicą na murach szkoły.
Jak podają źródła - pierwszym Polakiem, który uprawiał rugby był Sienkiewicz - podobno syn Henryka Sienkiewicza. Tak pisze francuski autor Loys Van Lee w swojej książce Le Rugby" na podstawie kronik klubów, w których grał Sienkiewicz. Był on zawodnikiem Racing Club i Stade Francais. Według opisów był to młodzieniec okazałej postawy, ważył około 100 kg i grał w drugiej linii młyna.

Zasady gry w rugby:
Drużyna składa się z 15 graczy. Podzielona jest na dwie formacje: młyna i ataku. Każda z nich ma określone zadania wynikające z zasad gry. Zawodnicy noszą numery na koszulkach w zależności od pozycji, na których występują. Młynarze oznaczeni są od 1 do 8, a gracze ataku od 9 do 15. Numery 1, 2, 3 to pierwsza linia młyna. W rugby gra się 2 x 40 minut z pięciominutową przerwą, podczas której nie wolno zawodnikom opuszczać boiska. Zawody rozgrywa się na placu o wymiarach 100m x 69m (max).
Każdą połowę meczu oraz po każdych punktach grę wznawia się kopem piłki ze środka boiska, jest to kop z kozła (drop-gola). Drużyna przeciwna musi znajdować się za linią 10 metrów (od środka boiska), a piłka powinna przelecieć za tą linię bez wcześniejszego kontaktu z zawodnikami drużyny kopiącej. Zawodnicy drużyny kopiącej nie mogą przekroczyć linii środka boiska wcześniej zanim uczyni to piłka. W rugby wolno podawać tylko do tyłu.